سرانجام سرمایه داری؟

به گزارش مدرسه باهنر، نتایج یک نظرسنجی جدید نشان می دهد که بیشتر مردم دنیا منتقد شکل فعلی نظام سرمایه داری هستند.

سرانجام سرمایه داری؟

به گزارش مدرسه باهنر به نقل از رویترز، نتایج یک نظرسنجی اجرا شده توسط موسسه ادلمان تراست نشان می دهد که احساس نابرابری اقتصادی در سال های اخیر در بین مردم دنیا تشدید شده است و اکنون بخش زیادی از مردم نسبت به کارایی نظام کاپیتالیسم تردید دارند. در این نظرسنجی که با مشارکت 34 هزار نفر از 28 کشور دنیا از فرانسه و انگلیس گرفته تا روسیه و چین و آمریکا اجرا شده است، 56 درصد پاسخ دهندگان معتقد بوده اند که زیان نظام سرمایه داری به شکل فعلی به مراتب بیشتر از منافع آن بوده است.

این نظرسنجی که از سال 2000 تا به امروز به صورت سالانه برگزار می گردد در کوشش است تا راهکارهایی را به سیاست گذاران کشورهایی که دارای نظام سرمایه داری هستند ارائه دهد. از زمان بحران اقتصادی سال 2008، نظر مردم نسبت به نظام سرمایه داری تا حد زیادی تغییر نموده است. در بین کشورهای مختلف، بیشترین سطح نااطمینانی به کاپیتالیسم در تایلند با 75 درصد مشاهده شده و هند با 74 درصد و فرانسه با 69 درصد در رده های بعدی قرار دارند. تنها در استرالیا، امریکا، کانادا و کره جنوبی اکثریت پاسخ دهندگان معتقد به کارایی نظام سرمایه داری بوده اند.

هم چنین نتایج این نظرسنجی نشان می دهد که خوش بینی به شرایط اقتصادی در امسال میلادی در آسیا بیش از سایر مناطق دنیا بوده است.

ریچارد ادلمان، مدیر این موسسه با تاکید بر روی ضرورت توجه بیشتر به مسائل اجتماعی و پرداختن به شکاف طبقاتی گفت: کسب و کارها باید از رویکرد فعلی خود فاصله بگیرند. ادامه رویه کنونی دیگر ممکن نیست و نباید تمرکز شرکت ها و دولت های عظیم تنها معطوف به سهامداران و مالکان باشد.

پیشتر بنیاد آکسفام با اشاره به توزیع ناعادلانه ثروت اعلام نموده بود در حال حاضر 2153 نفر با ثروت یک میلیارد دلار یا بیشتر در دنیا وجود دارند که مجموع ثروت آن ها معادل مجموع ثروت 4.6 میلیارد انسان است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "سرانجام سرمایه داری؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرانجام سرمایه داری؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید