خبرنگاران لایروبی 71 هزار متر مکعب جهت ورودی تالاب بین المللی انزلی

به گزارش مدرسه باهنر، رشت-خبرنگاران-مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان از لایروبی 71 هزار متر مکعب جهت ورودی تالاب بین المللی انزلی منتهی به حوضچه آرامش این بندر(شنبه بازار روگا) با هزینه کرد 14 میلیارد و 200میلیون ریال خبرداد.

خبرنگاران لایروبی 71 هزار متر مکعب جهت ورودی تالاب بین المللی انزلی

حمید رضا آبایی روز یکشنبه در این رابطه به مدرسه باهنر گفت : اداره کل بنادر و دریانوردی گیلان در راستای ایجاد آب راهی ایمن به منظور تردد انواع شناورهای دریایی و ساماندهی شرایط تردد شناورهای صیادی، نظامی، تفریحی و گردشگری در شنبه بازار روگا، لایروبی محدوده زیر پل انزلی تا کانال اصلی بندرگاه را در دستور کار خود قرار داد.

وی اقداماتی از این دست را در راستای تعامل شهر و بندر عنوان و شرح داد: با استفاده از توان بخش خصوصی و بکارگیری لایروب کاترساکشن گیلار ،از اردیبهشت ماه امسال تا کنون، 840 متر در این کانال پیشروی شده و 71 هزار متر مکعب عملیات لایروبی محدوده شنبه بازار روگای تالاب بین المللی انزلی منتهی به حوضچه آرامش بندرگاه انزلی صورت پذیرفته که انجام این عملیات 14 میلیارد و 200 میلیون ریال برای بنادر و دریانوردی گیلان هزینه در برداشته است.

آبایی با اشاره به پمپاژ مواد رسوبی به شناور ترابری و انتقال آن به مکان معین شده در محدوده لنگرگاهی بندر انزلی به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص این محدوده و نبود امکان تخلیه این مواد در حاشیه کانال تاکید کرد: متاسفانه وجود حجم بالایی از زباله از جمله لاستیک، پلاستیک و انواع پارچه و تور، عملیات لایروبی را سخت کرده و بارج(شناور ترابری) عطارد تا کنون با انجام 215 سرویس، اقدام به خارج ساختن موادرسوبی لایروبی شده کرده است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان با بیان اینکه انباشت رسوبات، زباله و فاضلاب در این راستا مسائل بسکمک را برای شهر و این کانال ایجاد کرده بود خاطر نشان کرد: متاسفانه در دو دهه گذشته هیچ اقدامی در این کانال صورت نگرفته بود و اداره کل بنادر و دریانوردی گیلان برای ساماندهی و لایروبی و جمع آوری زباله و گیاهان روئیده شده راستا منتهی به محدوده کانال کشتیرانی بندر انزلی که به عنوان یکی از راستاهای آبی(روگا) تاثیرگذار در منظر شهر انزلی است وارد عمل شد.

آبایی با انتقاد از عدم همراهی سازمان های دیگر در این اقدام و پیشگامی بنادر و دریانوردی برای رفع این مشکل تاکید کرد: این اداره کل در نظر دارد در خصوص پیشروی و ادامه لایروبی راستا های تالاب انزلی از زیر پل انزلی به سمت بازار ماهی فروشان در پاشا روگا نیز اقدام کند.

وی همچنین گفت: با این اقدام ضمن ایجاد فضایی مناسب در منظر شهر انزلی به تردد ایمن شناورهای تفریحی و گردشگری در این شهرستان کمک می شود.

مدیرکل بنادر و دریانوردی گیلان در خاتمه یادآور شد: لای برداری، پاکسازی و همچنین بازسازی تله های رسوب گیر راستاهای اصلی منتهی به کانال بندرگاه با همکاری ادارات کل شیلات و محیط زیست برای ساماندهی و احیای تالاب بین المللی انزلی در دستور کار این اداره کل قرار گرفته است تا بتوان با این کار گام موثری برای احیای تالاب بین المللی انزلی برداشت.

بندرانزلی در 40 کیلومتری غرب مرکز گیلان واقع است و بندرگاه انزلی با بیش از 100 سال قدمت یکی از قدیمی ترین بنادر کشور است .

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران لایروبی 71 هزار متر مکعب جهت ورودی تالاب بین المللی انزلی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران لایروبی 71 هزار متر مکعب جهت ورودی تالاب بین المللی انزلی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید