خبرنگاران آرد همدان روی الک بازرسی

به گزارش مدرسه باهنر، همدان- خبرنگاران- طرح پالایش نانوایی ها و راستی آزمایی میزان مصرف آرد و پخت نان به تازگی در سراسر استان همدان با هدف کاهش تخلف و کوتاه شدن دست دلالان و واسطه ها شروع شد؛ طرحی که با مخالفت فعالان این صنف روبرو شده است.

خبرنگاران آرد همدان روی الک بازرسی

بخشی از آرد یارانه ای ماهانه نانوایی های استان که قرار بود برکت سفره مردم گردد روانه بازار آزاد می شد و کیسه دلالان و واسطه ها را پر می کرد بخشی هم از راستا اصلی مصرف منحرف شده و از جاهایی مثل قنادی ها، رشته بری ها، صنعت کیک و کلوچه و خشکه پزی و نانوایی های سنتی خانگی سر در می آورد.

سروسامان دادن به این بازار آشفته در دستور کار مسوولان استان همدان نهاده شد و طرح بازرسی عملکرد نانوایی ها کلید خورد.

طبق گزارش مدیرکل غله و خدمات بازرگانی همدان که روز یکشنبه در ستاد تنظیم بازار استان سخن گفت: در 10 روز گذشته بخشی از نانوایی ها پالایش شده و سهمیه اضافه آرد 170 نانوایی در مرحله نخست قطع شده است، به طوریکه واحدهایی که ماهانه 22 کیسه آرد دریافت می کردند به 15 کیسه تقلیل یافت و واحدهایی که 11 تا 15 کیسه سهمیه داشتند و بیش از احتیاجشان بود به 10 کیسه کاهش پیدا کرد.

این کار طبق محاسبات مسعود بکایی روزانه 300 کیسه صرفه جویی را به دنبال داشته و از این پس شاهد تاثیر مثبت این اقدام در چرخه تامین و توزیع آرد و نان خواهیم بود.

به گفته او کارخانه های آرد نیز در این چرخه معیوب مقصر هستند و عملکرد آنها نیز رصد می گردد و بی تردید گذر بازرسان به این واحدهای تولیدی هم می رسد چرا که خرید هر کیلوگرم گندم برای دولت 2 هزار و 800 تومان هزینه دارد در حالی که آن را با یک چهارم قیمت و با نرخ 665 تومان به کارخانه های آرد می فروشد و این اختلاف فاحش قیمت فسادپذیر است.

پرهیز از اجرای سلیقه ای قانون

معاون هماهنگی امور مالی استانداری همدان که ریاست ستاد تنظیم بازار را به عهده دارد تاکید می نماید که آرد تمام نانوایی های شهری و روستایی استان باید از الک بازرسی عبور نمایند تا ناخالصی آنها گرفته گردد و در این راه هیچ عذر و بهانه ای را هم نمی پذیرد.

ظاهر پورمجاهد همه اعضای ستاد تنظیم بازار را موظف به حمایت و دفاع بی چون و چرا از حقوق مردم دانست و از آنها خواست وظایف خود را به دقت انجام دهند تا بیش از این مسائل مالی کمر مردم را خم نکند.

به اعتقاد او کیفیت نان همدان آنگونه که باید در شان مردم نیست و باید بهتر از این باشد و این موضوع احتیاجمند سرکشی و بازدیدهای مستمر دارد تا درصد سرپیچی و تخلف واحدهای صنفی پایین بیاید.

اگرچه طرح بازرسی از صنف نانواها اعتراض بعضی ها را به دنبال دارد و مراجعه به فرمانداری ها را افزایش داده اما این جراحی برای این زخم کهنه احتیاج بود که دردآور هم هست اما بهبودی و سلامتی پس از آن شیرین است.

پور مجاهد خواستار اجرای صریح قانون و معرفی متخلفان حوزه آرد و نان به تعزیرات حکومتی شد و تاکید نمود: همه در برابر قانون یکسان هستند و باید از اجرای سلیقه ای مقررات و ضوابط به طور جدی پرهیز گردد.

585 نانوایی در همدان فعال هستند.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران آرد همدان روی الک بازرسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران آرد همدان روی الک بازرسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید