توصیه های یونسیف برای حفاظت از بچه ها در برابر ویروس کرونا

به گزارش مدرسه باهنر، یونیسف توصیه هایی را برای محافظت از بچه ها در برابر ویروس کرونا در قالب ویروس کرونا، آنچه والدین باید بدانند منتشر نموده است.

توصیه های یونسیف برای حفاظت از بچه ها در برابر ویروس کرونا

به گزارش گروه اجتماعی مدرسه باهنر، یونیسف به منظور حفاظت از بچه ها در برابر ویروس کرونا توصیه هایی را به والدین دارد.

در مطلبی که دفتر یونیسف در ایران در این رابطه منتشر نموده، آمده است:

کرونا ویروس جدید چیست؟

کرونا ویروس جدید (CoV) نوعی جدید از ویروس است. بیماری ایجاد شده با ویروس کرونا که به آن بیماری کرونا 2019(COVID-19) می گویند، اولین بار در ووهان چین شناسایی شد. CO مخفف کرونا، VI مخفف ویروس و D به معنی بیماری (در انگلیسی). قبلاً به این بیماری کروناویروس جدید 2019 یا nCoV-2019 می گفتند.

ویروس COVID-19 ویروس جدیدی بوده و به خانواده ویروس هایی همچون سارس (سندروم تنفسی حاد) و سایر سرماخوردگی های معمولی مرتبط است.

ویروس COVID-19 چگونه منتشر می گردد؟

ویروس به وسیله تماس مستقیم با قطره های تنفسی فرد آلوده (به وسیله سرفه و عطسه) و تماس با سطوح آلوده به ویروس منتقل می گردد. ویروس COVID-19 می­ تواند ساعت ها روی سطوح زنده بماند، ولی یک ضدعفونی ساده می تواند آن را از بین ببرد.

علائم کرونا ویروس چیست؟

علائم شامل تب، سرفه و تنگی نفس است. در مواد حادتر عفونت می تواند منجر به سینه پهلو (پنومونی یا همان عفونت ریه) یا مسائل تنفسی گردد. در موارد نادر این بیماری کشنده خواهد بود.

علائم بیماری شبیه آنفولانزا یا سرماخوردگی معمولی است که بسیار شایع تر از COVID-19 هستند. به همین دلیل برای تأیید این که کسی COVID-19 گرفته باشد، باید آزمایش گردد.

نکته حائز اهمیت این است که اقدامات کلیدی پیشگیرانه را به خاطر بسپاریم که عبارتند از شستشوی دست ها و رعایت موارد بهداشتی تنفسی (پوشاندن دهان به هنگام عطسه یا سرفه با دستمال یا آرنج خم شده، سپس انداختن دستمال داخل سطح آشغال در بسته). همچنین واکسن آنفلوانزا نیز راه پیشگیری مناسبی است، بنابراین به یاد داشته باشید که واکسیناسیون خود و فرزندان تان را به موقع انجام دهید.

چگونه می توان خطر عفونت را کاهش داد؟

با رعایت چهار مورد احتیاطی زیر می توانید جلوی خطر عفونت برای خود و خانواده تان را بگیرید:

1. دست های تان را مرتب با آب و صابون یا ژل ضدعفونی الکل دار بشویید.

2. به هنگام عطسه یا سرفه جلوی دهان خود را با دستمال یا آرنج خم شده تان بگیرید و دستمال را داخل سطح دربسته بیندازید.

3. از تماس نزدیک با کسانی که سرما خورده اند یا علائمی شبیه آنفولانزا دارند اجتناب کنید.

4. اگر تب دارید، سرفه می کنید یا احساس می کنید مشکل تنفس دارید حتماً به دکتر مراجعه کنید.

آیا باید ماسک بزنم؟

چنانچه علائم تنفسی (سرفه یا عطسه) دارید، برای محافظت از دیگران استفاده از ماسک پزشکی توصیه می گردد. اگر هیچ گونه علائمی ندارید، احتیاجی به استفاده از ماسک نیست.

درصورت استفاده از ماسک، برای اطمینان از اثربخشی آن و جلوگیری از افزایش خطر انتقال ویروس، باید از آن درست استفاده نموده و پس از استعمال نیز درست دفع کرد.

استفاده از ماسک به تنهایی برای جلوگیری از عفونت کافی نیست و باید با شستشوی مکرر دست ها، پوشاندن دهان به هنگام عطسه و سرفه، و جلوگیری از تماس نزدیک با کسانی که علائم سرماخوردگی یا آنفولانزا دارند (سرفه، عطسه، تب) همراه باشد.

آیا COVID-19 روی بچه ها تأثیر می گذارد؟

این ویروس جدید است و ما هنوز نمی دانیم چه تأثیری بر بچه ها یا زنان باردار خواهد گذاشت. می دانیم امکان دارد افراد در هر سنی به این ویروس آلوده شوند، اما تا به امروز موارد نسبتاً کمی از COVID-19 در بین بچه ها گزارش شده است. ویروس در موارد نادر کشنده است، و تا به امروز بیشتر موارد منجر به مرگ در میان افراد پیرتر با بیماری های زمینه ای دیده شده است.

اگر فرزندم علائم COVID-19 داشت چه کار کنم؟

حتماً درمان پزشکی را آغاز کنید، ولی به خاطر داشته باشید که اکنون در نیمکره شاقتصادی فصل آنفولانزا است و علائم COVID-19 از قبیل سرفه یا تب می تواند مشابه علائم آنفولانزا یا سرماخوردگی که بسیار هم شایع هستند، باشد.

رعایت نکات بهداشتی دست ها (شستشوی مرتب دست ها) و بهداشت تنفسی را ادامه دهید و واکسیناسیون بچه ها خود را به موقع انجام دهید تا کودک تان در مقابل سایر ویروس ها و باکتری های بیماری زا در امان باشد.

در خصوص سایر عفونت های دستگاه تنفسی از قبیل آنفولانزا، اگر خودتان یا کودکتان علائمی دارد، از همان ابتدا یاری پزشکی بگیرید و سعی کنید از حضور در اماکن عمومی (محل کار، مدارس وسایل نقلیه عمومی)خودداری کنید، تا از سرایت به دیگران جلوگیری گردد.

اگر یکی از افراد خانواده علائم بیماری را داشته باشد چه کار باید کرد؟

اگر شما یا کودکتان تب، سرفه یا تنگی نفس دارید، باید از همان ابتدای بروز علائم از پزشک یاری بخواهید. اگر به مناطقی که COVD-19 در آنجا گزارش شده سفر نموده اید، یا اگر در تماس با فردی بوده اید که به تازگی به یکی از چنین مناطقی سفر نموده و علائم تنفسی دارد، با پزشک خود یا با کارمندان بهداشت تماس بگیرید و موضوع را با آنها درمیان گذاشته و مشورت کنید.

آیا باید کودکم را در خانه نگهدارم و به مدرسه نفرستم؟

اگر کودک شما علائم بیماری را دارد، از پزشک یاری بخواهید و به دستوراتی که پزشک یا کارمند بهداشتی می دهد عمل کنید. در غیر اینصورت، همچون سایر عفونت های دستگاه تنفسی از قبیل آنفولانزا، اگر کودکتان علائم بیماری دارد، وی را در خانه بستری کنید و به خوبی از او مراقبت کنید و به اماکن عمومی نروید تا بیماری به دیگران سرایت نکند.

اگر کودکتان علائمی مثل تب یا سرفه ندارد، و اگر بخشنامه ای راجع به بهداشت عمومی یا توصیه های رسمی مشابه دیگری درخصوص مدارس دریافت ننموده اید، بهتر است که کودک تان را به مدرسه بفرستید.

به جای این که بچه ها را از مدرسه دور نگهدارید، به آنها آموزش دهید که دستهای شان را خوب بشویند و اقدامات بهداشتی مربوط به تنفس را در مدرسه و سایر اماکن انجام دهند، از جمله شستشوی مرتب دست ها، پوشاندن دهان به هنگام عطسه یا سرفه با دستمال یا آرنج خم شده، و سپس انداختن دستمال داخل سطل دربسته، لمس نکردن چشم ها، دهان یا بینی اگر دست ها کاملاً شسته نشده اند.

بهترین راه شستن کامل دست ها چگونه است؟

1. شیر آب را باز کنید و دست ها را زیر آن بگیرید.

2. تمام دست تان را به صابون آغشته کنید.

3. تمام سطوح دست ها را به مدت حداقل 20 ثانیه با صابون باقتصادید، از جمله پشت دستها، میان انگشتان و زیر ناخن ها.

4. دست ها را کاملاً با آب بشویید.

5. دست ها را با دستمال تمیز یا حوله یک بار مصرف خشک کنید

6. دست ها را مرتب بشویید، به خصوص قبل از خوردن، بعد از فین کردن، سرفه یا عطسه و دستشویی.

7. اگر آب و صابون در دسترس ندارید، از ژل شستشوی دست الکلی با حداقل 60 الکل بهره ببرید. اگر دستان تان به صورت مشهود کثیف هستند، حتماً با آب و صابون بشویید.

آیا زنان باردار می توانند ویروس کرونا را به جنین خود منتقل نمایند؟

هنوز شواهد کافی مبنی بر اینکه ویروس بتواند در دوران بارداری از مادر به جنین منتقل گردد یا تأثیر بالقوه این بیماری بر روی کودک وجود ندارد. این موضوع در حال حاضر در دست آنالیز است. زنان باردار بایستی موارد احتیاطی مقتضی برای محافظت از خود در برابر این ویروس را به عمل بیاورند و چنانچه علائمی مانند تب، سرفه یا تنگی نفس در خود مشاهده کردند، سریعاً به پزشک مراجعه نمایند.

آیا مادری که آلوده به کرونا ویروس باشد، می تواند همچنان به نوزاد خود شیر بدهد؟

تمام مادران در مناطق آلوده و پرخطر که علائمی چون تب، سرفه یا تنگی نفس دارند، باید هرچه سریع تر به پزشک مراجعه نمایند و دستورالعمل هایی که پزشک یا کارمند بهداشت می دهند را رعایت نمایند. با توجه به مزایای تغذیه با شیر مادر و نقش کمرنگ شیر مادر در انتقال ویروس های تنفسی، مادر می تواند ضمن رعایت تمام راهکارهای احتیاطی لازم همچنان به شیردهی ادامه دهد.

در خصوص مادرانی که علائم بیماری را دارند شیردهی مسئله ای ندارد، مشروط بر این که به هنگام در آغوش دریافت کودک و نزدیک بودن به کودک (ازجمله هنگام شیردهی) ماسک بزنند، دست ها را قبل و بعد تماس با کودک (ازجمله هنگام شیردهی) بشویند و سطوح آلوده را تمیز و ضدعفونی نمایند -همانند همه مواردی که وقتی کسی مشکوک به COVID-19 و یا بیماری اش تأیید شده باشد در تعامل با دیگران از جمله با بچه ها باید انجام دهد.

اگر مادر به شدت بیمار باشد، باید وی را به دوشیدن شیر و دادن آن به کودک با فنجان تمیز یا قاشق تشویق کرد و در تمام این مراحل همان روش های جلوگیری از عفونت فوق الذکر را نیز رعایت کند.

یونیسف برای یاری چه کارهایی انجام می دهد؟

پاسخ فعلی یونیسف تمرکز بر حمایت از دولت چین و طیف گسترده تری از کشورهای منطقه آسیای شرقی و اقیانوس آرام است که بیشترین موارد تا به امروز در آنها گزارش شده است. از 9 بهمن، یونیسف 13 تن لوازم، از قبیل لباس های محافظ، ماسک، عینک و دستکش برای استفاده کارمندان بهداشتی از راه هوایی ارسال نموده است. محموله های بیشتری نیز آماده ارسال بوده و یونیسف در حال مشخص مناطق کلیدی است که بیشتر احتیاج به یاری دارند.

باتوجه به ماهیت غیرقابل پیش بینی ویروس و انتشار مداوم آن، یونیسف همچنین با دولت ها، همتایان خود در سازمان بهداشت جهانی، و سایر شرکای خود در زمینه تهیه برنامه های اضطراری در سایر مناطق، به ویژه کشورهای با ساختارهای بهداشتی ضعیف تر و ظرفیت های محدودتر در مقابله با شیوع بیماری های این چنینی، در ارتباط است.

در 28 بهمن، یونیسف درخواست 42.3 میلیون دلار برای بالابردن سطح یاری های اقتصادی در کوشش برای مهار شیوع ویروس COVID-19 داد.

بودجه های اولیه صرف فعالیت های یونیسف در جهت کاهش انتقال ویروس از جمله تقویت اطلاع رسانی در خصوص خطر و مقابله با اطلاعات غلط خواهد شد تا بچه ها، زنان باردار و خانواده های آنها بدانند که چگونه از انتشار COVID-19 جلوگیری نمایند و از کجا می توانند یاری بگیرند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "توصیه های یونسیف برای حفاظت از بچه ها در برابر ویروس کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توصیه های یونسیف برای حفاظت از بچه ها در برابر ویروس کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید