تصاویر متفاوت از عمره

به گزارش مدرسه باهنر، مراسم عمره از امروز (13 مهرماه) با تدابیر خاص بهداشتی و با جمع محدودی از زائران ساکن در عربستان و متفاوت از دوره های گذشته شروع شد.

تصاویر متفاوت از عمره

به گزارش مدرسه باهنر، درهای مسجدالحرام از سحرگاه روز یکشنبه (13 مهرماه) به روی عمره گزاران باز شد و نخستین گروه از عمره گزاران درحالی که لباس احرام پوشیده و ماسک به صورت زده بودند، نخستین طواف عمره را پس از هفت ماه تعطیلی به جای آوردند.

مراسم عمره به مدت دو هفته، روزانه با جمعیتی بالغ بر شش هزار نفر برگزار می گردد و در ادامه و تدریجی به این جمعیت اضافه خواهد شد تا به عدد 15 هزار نفر در روز برسد. این درحالی است که سال گذشته جمعیت کل عمره گزاران تا 19 میلیون نفر رسیده بود.

در عمره سال جاری فقط گروه سنی 18 تا 65 سال امکان شرکت در مراسم را دارند. این افراد باید پیش از حضور در عمره که فریضه ای غیرواجب در بین مسلمانان است، تست کرونا داده و نوبت عمره و نماز در مسجدالحرام را آنلاین رزرو نموده باشند.

زائران در گروه های کوچک وارد مسجدالحرام می شوند و کعبه را درحالی که هنوز در قرنطینه به سر می برد و لمس آن ممنوع است، طواف می نمایند. محل حرکت و استقرار زائران و نمازگزاران در مسجدالحرام با فاصله هایی نزدیک به دو متر معین شده است. قرار است مسجدالحرام قبل و بعد از حضور هر گروه و 10 نوبت در روز ضدعفونی گردد. هر زائر سه ساعت فرصت دارد اعمال عمره را انجام دهد.

در فیلم زیر نخستین طواف عمره گزاران را مشاهده می کنید:

مراسم عمره هفت ماه پیش با شیوع ویروس همه گیر کرونا با تصمیم دولت عربستان لغو شد. از آن موقع مسجدالحرام در مکه و مسجدالنبی (ص) در شهر مدینه قرنطینه شد. حفاظی در اطراف کعبه نیز کشیده شد. در مقطعی حتی نمازهای جماعت در محوطه این مساجد برگزار نشد.

اینک عربستان تصمیم گرفته عمره را در چهار مرحله به اجرا بگذارد. در نوبت اول شش هزار نفر از زائران مقیم در عربستان پس از تایید جواب منفی تست کرونا در این مراسم شرکت می نمایند.

عربستان حج را نیز با 10 هزار نفر از زائران ساکن در این کشور بدون حضور کشورهای دیگر برگزار کرد. اقتصاد عربستان به مراسم حج و عمره وابسته است. سال گذشته حدود 19 میلیون عمره گزار در این کشور جابه جا شدند و نزدیک به سه میلیون نفر مناسک حج را ادا کردند و درآمدی بالغ بر 12 میلیارد دلار از دو مراسم حج و عمره عاید این کشور شد. اقتصاد عربستان با تعلیق عمره که همزمان با افت قیمت نفت بود، ضربه بزرگی را متحمل شد.

ایران از سال 1395 یکی از کشورهای مسلمان غایب در عمره است. تعرض دو مامور فرودگاه جده به دو نوجوان ایرانی عامل این مساله بود. ایران سال گذشته از مذاکره با عربستان برای برگشت به عمره اطلاع داد و چندی پیش رییس سازمان حج و زیارت کشورمان بیان کرد بازگشت ایران به عمره مشروط است. تضمین امنیت، آرامش و کرامت زائران ایرانی و راه اندازی کنسولگری یا دفتر حافظ منافع جمهوری اسلامی ایران برای حمایت های کنسولی از اتباع ایرانی در حین اقامت در کشور عربستان سعودی از جمله شرط های ایران است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تصاویر متفاوت از عمره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصاویر متفاوت از عمره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید